.

.

Јогурт Стартер Култури - Пакет од 12 Замрзнување-сушени Култура Кесички за Bifido Јогурт (12)

Јогурт Стартер Култури - Пакет од 12 Замрзнување-сушени Култура Кесички за Bifido Јогурт (12)

DEN 507.36

Пристапност
Во достапна форма

Bulgaricus и Стерптококус thermophilus, Bifidobacteria.Како што можете да видите, тоа не е ракета науката да се направи јогурт дома.You Tube анимиран видео explainers.Ако не се запре со ладилник на температура, бактериите ќе се продолжи со конзумирање на млеко, додека храната извор е исцрпен, што се објаснува на расипан вкус јогурт може да се добие или видлива поделба на млеко.Бидете сигурни да се провери јогурт и да се види кога има конзистентност сакаш.Меѓународни чекор-по-чекор насоки.Млечна киселина е, исто така, произведени во меѓувреме, која дава јогурт своите добро познати киселост.За време на овој период, бактериите ќе работат и ќе процесот на хранливи материи, и ќе го одвои на млеко е шеќер, наречен лактоза, во поедноставни компоненти за лесна апсорпција од страна на вашето тело.Млечна киселина е, исто така, произведени во меѓувреме, која дава јогурт своите добро познати киселост.Некаде помеѓу 40 и 45 целзиусови степени е идеална температурата, која ќе го направи бактерии напредува и да почне производство на вашиот јогурт.Ова ќе ги убијат на сите видови на не-јогурт бактерии во него и да испари водата во млекото.Пробиотици се добри, пријателски бактерии.Поддршка форум.Се вари на целата млечни производи млеко во прв план.Постојат само неколку едноставни правила за да се следат со цел да уживаат во јогурт како многу и толку често колку што сакате.За да уживате во јогурт, мора да имате целото млеко прва и право стартер, кој е всушност мешавина од јогурт бактерии.Кул млеко надолу до млака државата со цел да се започне со процес на ферментација.Се вари на целата млечни производи млеко во прв план.Сепак, не дозволувајте јогурт да ферментира за повеќе од 2 дена, бидејќи тоа може да добиете премногу кисело ако бактериите се размножуваат премногу.За ова, секој вид на млеко ќе се направи.Зборот "пробиотик" преведува "за животот", земени од неговата грчка и латинска етимологија.Бактериите во стартер ќе процесот на лактоза во млекото и на страната на производот Млечна Киселина ќе се згусне на масти во Milk Contains комбинација на живи бактерии на млечна како Lactobacillus delbrueckii subsp.Само допир садот со млеко и ако ти се чувствуваат "топло" ова значи дека температурата е идеална.Клиентите тренинг.

Главните карактеристики

Избор на клиент