.

.

Универзитетот на југоисточна европа. ПОВТОРНО ЧАСОТ Сензор SDS011 Висока Прецизност PM2.5 Квалитетот На Воздухот Откривање Сензор Модул Супер Прашина Сензори Дигитале

Универзитетот на југоисточна европа. ПОВТОРНО ЧАСОТ Сензор SDS011 Висока Прецизност PM2.5 Квалитетот На Воздухот

DEN 254.40

Пристапност
Во достапна форма

На SDS011 користење на принципот на расипување,може да се добие на честички концентрација помеѓу 0.3 да 10um во воздухот.Со дигитален излез и вграден вентилатор е стабилен и сигурен.Точни и Веродостојни : откривање, стабилна, добра конзистентност;Брз одговор : одговор време е помало од 10 секунди, кога на сцената се менува.Лесна интеграција : UART излез (или IO излез може да се изменуваат), фан вграден;High resolution : резолуција на 0.3 ug/m3. Поле на примена : PM2.5 Детектор;Прочистувач;Воздух Разменувачи;Филтрирање систем.Работи на принцип : со Користење на распрснувањето принцип : расејување на Светлината може да биде предизвикана кога честички се оди преку откривање област;расфрлани светлина се претвора во електрични сигнали и овие сигнали ќе биде засилена и обработени.Овој производ поддржува 5 V напојување напонот, повратен сигнал TTLIs 5 V, повисока од овој напон, производот ќе изгори надвор,ве Молиме запомнете!Овој производ ги користи принципот на ласерски расејување и може да добие концентрација на суспендирани честички во воздухот од 0.3 до 10 microns.Забелешки : теренот на интерфејс е 2.54, и 90-степен pin интерфејс се користи без посебни упатства;Производ specification Product големина : L*W*H=71*70*23mm Protocol : Сериски протокол за комуникација : 9600 8 N1. (Го оценувате 9600, податоци малку 8, нема паритет малку, стоп бит 1)Сериски порт известување комуникација циклус : 1+0.5 seconds Data рамка (10 бајти) : message header + настава број + податоци (6 бајти) + проверка + порака tail Byte број име remarks0 пакет насловот AA1 на Настава број C02 на Податоци 1 PM2.5 ниска byte3 Податоци 2 PM2.5 високо byte4 Податоци 3 PM10 ниска byte5 Податоци 4 PM10 висока byte6 Податоците 5 0 (задржани)7 Податоците 6 0 (задржани)8 Проверката Checksum9 Приколка ABChecksum : збирот на бајти податоци од 1 до податоците 6.PM2.5 податоци содржина : PM2.5(ug/m3) = ((PM2.5 високо бајтен*256) + PM2.5 ниска word Section)/10 PM10 податоци содржина : PM10(ug/m3) = ((PM10 висока бајтен*256) + PM10 ниска бајт)/101. Првин да ја инсталирате на USB на TTL возачот софтвер;2. USB-за да TTL сериски кабел, поврзете PM2.5 сензор, приклучок во компјутерот;3. По моќ, отворете го сериски порт дебагирање асистент на софтвер, одберете серискиот порт се користи од страна на USB на TTL сериски линија, и да го користите baud го оценувате на 9600.

Главните карактеристики

Избор на клиент