.

.

Во Земјата: Народни Песни на Американците во Виетнамската Војна

Во Земјата: Народни Песни на Американците во Виетнамската Војна

DEN 622.56

Пристапност
Во достапна форма

Опис на производот Овие песни се направени од страна на мажите, кој служел во Viet Нам војна.Некои од овие песни се спушти од традиционалната музика на претходните војни, некои произлезе од folksong оживување на крајот на '50-тите години сум раните '60-тите.Други доаѓаат од камен, земја, или блуз традиција.Според зборовите на Генералниот Едвард Lansdale : ". .тие припаѓаат на Американците кои служеле во Југоисточна Азија и да ги изрази своите чувства во врска со војната, луѓе, и земјиште далеку од дома." Со Саул Broudy, Чип Dockery, Џејмс Петерсон ("Бик") Дурам, Бил Елис, Тоби Хјуз, Дик Џонас, Чак Розенберг, Том Цена, Робин Томас, Лиза Елис, Шери Хјуз, Кети Jonas.Преглед Дик Jonas ". .е најплодните војна песна писател во историјата на оваа земја." Сметка Getz во "Диви Сина Yonder"На Дик Џонас, тој е ". .најдобро позната песна писател на воздух војна. ." Д-р Лидија Fish Of песни на "Incountry" . . ". .тие припаѓаат на Американците кои служеле во Југоисточна Азија . ." Општи Едвард Lansdale П. кога('A').извршување(function(A) { A. на('а : проширувач : toggle_description : за да се префрлате : колапс', функција(податоци) { прозорец.скролувајте(0, податоци.проширувач.$проширувач[0].offset Top-100); }); }); За Уметникот Дик Jonas полета 125 воздух борба против мисии во Виетнамската Војна.Тој беше Ф-4 Фантом II авион борец пилот доделена на 8-Тактички Борец Крило Wolfpack на Ubon Кралската Тајландски воздухопловната База, Тајланд, од септември 1967 година до Мај 1968 година. За неговите дела во Виетнамската Војна, тој бил награден со Воздух Медал 13 пати и Истакнати Летање Крстот три пати.По 22 години услуга, тој се повлече од сад воздухопловната во 1986 година како Команда Пилот, со ранг на Потполковник на Полковник.Тој е учител, писател, на гитара-плеер, и пејач.Тој, исто така лета.Во прилог на своето учество на "Incountry" Дик има произведено шест слични албуми на свој, заедно со песна книга ги содржи стихови и војна приказни на 76 песни во неговата collection.See.com.

Главните карактеристики

Избор на клиент