.

.

Тутси Кошница Рамен Руанда Африканската Уметност

Тутси Кошница Рамен Руанда Африканската Уметност

DEN 2208.00

Пристапност
Во достапна форма

Тип на Објект : Кошница.Материјали : Слама.Земја на Потекло : Руанда, Бурунди.Димензии : Ширина : 5.5 Inches Depth : .5 Инчи.Луѓе : Тутси.Дополнителни Информации : Рамни кошеви/капаци како што е овој, се меѓу повеќето исклучителна уметнички дела направени од страна на припадник на Тутси или од страна на луѓе од други етнички групи, вклучувајќи ги и Хуту и на Twa луѓе.Тутси (Watutsi или Watusi) луѓе живеат главно во Руанда и Бурунди заедно на страната на Хуту и на Twa со кои имаат слични култури и зборуваат на ист јазик, Kinyaruanda.Тутси excel во производство на овие прекрасни минијатурни lidded кошеви, кои стануваат симболи на Тутси култура.Овие кошници се нарекува Agaseki беа направени од растителни влакна од сисал и папирус дрвја (Nigwegwe).На треви од овие дрвја беа потопено во вода за речиси две недели да ги направи мека.Потоа тие биле тепани со камења и исушени.Претходните примери се допаѓа ова беа направени од природни бледо златна боја на влакна украсени со шари во црна која дојде од врела корен и семиња на Urukamgi растенијата или банана цвеќиња.Неодамнешни примери се вклучат увезени бои вклучувајќи црвена, зелена, портокалова, и mauves.Опсег на модели е неограничен и покажува креативност на жените од Руанда и Бурунди.Многу од овие дизајни имаат посебни имиња.Овие кошеви беа послужени како и контејнери за превоз во вредност храна, како што се јајца, млеко, жито, месо, и други вредни предмети.Тие беа презентирани како свадбен подарок за невестата и младоженецот.Тие беа, исто така, се користат како декорација.По геноцидот на 1994 година, минијатурни кошеви имаат стана симбол на мирот, како и Хуту, Тутси, и Twa жени седат рамо до рамо да се ткаат на "мир кошеви".Тие имаат нови дизајни и се повеќе шарени споредуваат со овие претходните примери.Исто така, слама се користат за овие нови кошеви е погуста отколку традиционалните ласери.За повеќе примери на Тутси Кошница види АФРИКА.УМЕТНОСТА НА КОНТИНЕНТОТ, стр. 158, смокви. 2.44 a.Види, исто така, СОБИРАЊЕ на МАРК И DENYSE GINZBERG, Sotheby ' s, Париз, 10 Septembre 2007 година, сл. 125 стр. 201 Препорачана Литература : Kathleen Маргарет Trowell.Племенски Занаети на Уганда.Лондон : Oxford University.

Главните карактеристики

Избор на клиент