.

.

Hoya Solas IRND 2.7 52mm Инфраред Неутрален Густина Филтер

Hoya Solas IRND 2.7 52mm Инфраред Неутрален Густина Филтер

DEN 1293.60

Пристапност
Во достапна форма

Hoya Ограничен 1-година САД Гаранција.Густина е во опсег од 1-10 стоп светло намалување (0.3-3,00).Инфраред Контаминација е потисната рамномерно.Се чува во согласност боја рамнотежа низ целиот ND опсег.Не спектар шила или боја менувањето поради ИНФРАЦРВЕНАТА порта.На Hoya SOLAS IRND филтри беа креирани со користење на најновите материјали и Јапонски производствени процеси со цел да се задржи неутрална боја препевот текот на нивната густина опсег од 0.3 до 3.0. Фактор кој многу ИМ филтри не се intoaccount е влијаат на IR (Инфрацрвениот) светлината на бојата.Како дигитални слики сензори станува повеќе и повеќе чувствителни на светлина тие се, исто така, повеќе подложни на преголема екпозиција и повеќе чувствителни на инфрацрвена светлина.За надминување на овие две сензор прашања Hoya разви SOLAS линија на IRND филтри.Прво, тие доаѓаат во густината на .3, .6, .9, 1.2, 1.5, 1.8, 2.7 3.0, што е 1~6 плус 9 и 10 запира светлина намалување, додека одржување на неверојатно неутрална боја за рамнотежа.Ова ја намалува количината на светлина запишување на камерата дозволувајќи им било многу широк apertures или многу долго shutter брзини се користи во светли услови на осветлување.Нормално ND филтри често имаат пренос скок во близина на инфрацрвен (A. K. Висока Црвено) област на спектар на боите што доведува до боја на кастинг.На Hoya SOLASIRND филтри се дизајнирани да рамномерно се потисне IR низ црвено, во близина на-МО и IR areasof на спектарот за да се избегне било спектар шила кои можат да додадат боја фрлени на сликата.Комбинацијата на МО сузбивање и извлекување боја рамнотежа, преку користење на најновите ND материјали значи SOLAS серија одржува неутрална боја рамнотежа, што се распоредуваат во секој густина во текот на опсег.Hoya SOLAS филтри се достапни во стандардни димензии од 46mm - 82mm.

Главните карактеристики

Избор на клиент