.

.

1 ТОА LUCILLA Lucius Verus Сопруга Марко Аврелиј Daughte Denomination_in_description Добра

1 ТОА LUCILLA Lucius Verus Сопруга Марко Аврелиј Daughte Denomination_in_description Добра

DEN 7200.00

Пристапност
Во достапна форма

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета Коен 2; Изгорат 5496. LVCILLA AVGVSTA, обвиткан биста право / ЦЕРЕС, S-В, Церес, држи факелот и пченка-уши, седи право на cista mystica (змијата не се појавуваат).Ќе се понуди на точната ставка на сликата, предвидени со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста.На Dionysiac ivy венец го опкружува cista mystica или "мистик кошница", која се одржа на свети змија извршени од страна на млади девојки од висок ранг во јавни фестивали и празници во прославата на мистик обреди на Dionysos, на божественоста особено чест од страна на кралевите на Pergamon.На реверсот quiver беше симбол на Herakles.На serpents биле симболи на кралот поради нивната моќ, време, бидејќи на нивната должина, како и на повторното раѓање или обнова, бидејќи на пролевање на својата кожа.Serpents одигра централна улога во тајните на Dionysos во нивната улога како заштитници на лозата (со јадење глувци и други потрошувачи на грозје).Благодарение на угледот, никогаш не стане болен, serpents исто така биле симболи на здравјето, како што се гледа на персоналот Asklepios.Поради нивната потаен навика тие се гледа како на чувар на богатство, како што се quiver на Herakles.Сите овие квалитети направени serpents особено блиску до срцето на Eumenes.Cistophoric tetradrachms (кошница носители) се погоди на теоретска тежина стандард за 12.6 гм., малку подолу на нови Rhodian tetradrachm и приближно во Таванот tridrachm (три-четвртини од Таванот tetradrachm).Новите royal ковањето на монети била изречена од страна на Eumenes II на неговиот предмет градови, со намера за создавање на затворена економска област под централна контрола некое време по договорот од Apameia во 188, можеби за 175 П.Н.Е., и.

Главните карактеристики

Избор на клиент