.

.

Ohba Чаша Исечете Стакло Едо Kiriko, Јапонски Традиционални Занаетчиски во Подарок Кутија Калеидоскоп (Црвено)

Ohba Чаша Исечете Стакло Едо Kiriko, Јапонски Традиционални Занаетчиски во Подарок Кутија Калеидоскоп (Црвено)

DEN 2080.80

Пристапност
Во достапна форма

Откако ќе го видите ова стакло, ќе го земам со воздишка contentedly поради својата убавина и детални гравирање.Врховниот рачно изработени од стакло - Врежани не само со постојните geometic модел, но со Ooba е оригинален и креативен модел.Ooba стакло продолжува да се промени за да биде уникатен Edokiriko како ништо друго.Само 0.03 инчен - фацетирани стакло опфатени тенка боја на стакло за транспарентно стакло, позната по своите детални стакло резба.Дури и 0.03 инчен го прави доста разлика на квалитетот на овој занает.Едо Kiriko може да се каже да бидат олицетворение на Јапонски aesthesic смисла.За посебно одбележување за секојдневна употреба, Едо Kiriko е совршениот персоналните подарок.Нејзините бескрајни искра и убавина како калеидоскоп ни даде нова обичен ден.НЕ машина за миење на садови и микробранова употреба. 【Што е Едо Kiriko?】-Едо Kiriko(江戸切子) е основана од страна на Kagaya Kyubei во 1834 година. Тој почна да оцртува чаша со користење на emery прав во Едо, сега познат како Токио.-За време на Meiji Ера(1868-1912), Едо Kiriko воведе Европската стакло сечење вештина.Тоа во комбинација двете оригинални и Европската техники.Тоа е тековниот Едо Kiriko.-Во 2002 година, Едо Kiriko беше назначен како Јапонски традиционални занаетчиски од страна на Министерот за Економија, Трговија и Индустрија.【Господар на Традиционалните Занаети-伝統工芸士】-Ова лиценца е основана од страна На Здружението за Промоција на Традиционални Занаетчиски Индустрии(DENSAN) во 1974 година во Јапонија.-Луѓе кои сакаат да се добие лиценца мора да работат како craftman во одредена област за повеќе од 12 години и живее во потеклото областа на craftarts. -Тие ги испит и интервју со кој е договорен со DENSAN.-Луѓето кои се дадени дека на лиценца има обврска да се зачува оригиналниот традиционални занаетчиски.-Во денешно време, околу 7,700 на традиционалните занаетчиски се регистрирани. 【Ohba стакло-大場硝子】-Toshio Ohba започна во 1966.-Неговиот син, Kazutoshi кој има традиционалните занаетчиски лиценца трае во текот на работилницата и создава Едо Kiriko со тројца службеници. -Тие обезбедуваат рачно изработени доброто првенство и повеќенаменски-стар стакло кое се тематските Јапонски четири сезони.

Главните карактеристики

Избор на клиент