.

.

1 ТОА КАРАКАЛИНИОТ 198AD Serdica Тракија Големи Антички Ромите Denomination_in_description Добра

1 ТОА КАРАКАЛИНИОТ 198AD Serdica Тракија Големи Антички Ромите Denomination_in_description Добра

DEN 7200.00

Пристапност
Во достапна форма

Предвидено со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста со world - реномирани античка монета & антички експерт со години на работно искуство.Објектот е за продажба е ТОКМУ како на СЛИКАТА, со уникатно нумерирани Сертификат за Автентичност, која вклучува СЛИКА НА ОБЈЕКТОТ заедно со вредни историски информации.Врвен квалитет професионална презентација го прави овој радост за собирање и уникатен подарок идеја за пријатели и семејство.ЗАДОВОЛСТВО ЗАГАРАНТИРАНА - 30 ден парите назад гаранција.Посета http : //www./shops/buy-ancient-greek-roman-biblical-coins за да ги видите повеќе големи објекти како оваа.КАРАКАЛИНИОТ 198 AD Serdica Тракија Големи Римски Монета ARES МАРС Војна Бог i57527 i57527 Authentic Античка Монета на : Каракалиниот - Римскиот Император : 198-217 A. D. Бронза 30мм (16.40 грама) of Serdica in Thrace AVT К М AVPH CEVH ANTNEINOC, Лауреат, обвиткан и cuirassed биста право.OVIAC CEPIKHC, Ares (Марс) Стои лево, држејќи венец и со копје.Ќе се понуди на точната ставка на сликата, предвидени со Сертификат за Автентичност и Доживотна Гаранција за Автентичноста.Aresis the Greek godof војна.Тој е еден од the Twelve Olympians, и синот of Zeus и Хера.In Greek литература, тој често претставува физички или насилни аспект на војната, во контраст на armored Athena, чии функции како agoddess на интелигенција includemilitary стратегија andgeneralship.Грците wereambivalent кон Ares : иако тој отелотворени физички храбри е потребно за успех во војна, тој е опасна сила, "големо, ненаситна во битка, деструктивно, и човекот-колење." Страв (Phobos) и Тероризмот (Deimos) беа yoked на неговиот battlechariot.Во Iliad својот татко Зевс му кажува дека тој е бог повеќето омраза кон него.Асоцијација со Ares endows места и објекти со севиџ, опасни, или под воен квалитет.Неговата вредност како војна бог е дури и сместени во сомнеж : за време на the Trojan Војна, Ares беше на губење на страна, додека Атена, често прикажан in Greek уметноста како holding Nike (Победа) во нејзината рака, ја фаворизира триумфално Грците.Ares има релативно ограничена улога in Greek митологија како претставена во книжевните раскази, иако неговите многубројни љубовни врски и богати деца се oftenalluded да.Кога Ares не се појави во митовите, тој обично се соочува понижување.Тој е добро познат и како љубов.

Главните карактеристики

Избор на клиент